Zkušenosti z kumštování Valašské Klobouky

DĚJE SE TOHO TOLIK

Mezinárodní SYMPOZIUM valašské kumštování je multikulturní akce, která spojuje umělce, výtvarníky a hudebníky nejrůznějších zaměření a žánrů. Spojuje také tradiční folklór s moderním hudebním projevem a jeho hlavním cílem je příjemné setkání lidí jižního Valašska s uměním.  

Přijala jsem i letos 2023 pozvání jako každý rok. Je krásné opět zavítat do Valašských Klobouk, města umění a kumštu. Mnoha kulturních akcí, které jsou široko, daleko známy svou tradicí. Město Valašské Klobouky tím žije. Letos je to již 10 let, co jezdím na valašské kumštování malovat, inspirovat se a vnímat atmosféru tohoto uměleckého klání řezbářů, malířů, keramiků. Letošní ročník vyšlo nádherné počasí, trošku jsme se opalovali přitom kumštování.

Veselí z ranního koštu slivovičky, ořechovky nebo višňovky bylo znát. Rozproudilo v každém z nás obrovskou chuť do práce. Navodilo inspiraci v kumštu.

Co budeme tvořit. Tento rok 2023 je zadání tématu “ valašské hody”. Myslím, že těžké téma pro malíře.                          

Přemýšlím o tématu. Hody jako takové jsou svátkem, který se v Čechách označuje jako posvícená od posvěcení chrámu. K posvícení se připravovaly zvláštní druhy pokrmů. Vždy ale platilo, že jídla měl být na stole dostatek. Dá se říci, že posvícení je slavnost, která v sobě spojuje prvky církevní, světské, rodinné i obecní.

Ranní košt domácí slivovičky, lék na všechno. Všichni se odebrali na značky. Řezbáři na svoje místa, kde tvořili svá díla. Každý řezbář měl speciální nástroje. Nejdříve opracovali velký kus dřeva motorovou elektrickou pilou nahrubo. Následuje frézka, sbíječka, elektrické dlátko, palička, bruska. Bylo zajímavé sledovat to. Každý z řezbářů má svůj grif, rukopis. To je nepřehlédnutelné. Tak to má být.

Než jsem začala malovat svůj příběh o valašských hodech, přišla paní Alena Dynkova s krásným dárkem pro manžela. Chtěla dílo řezbáře dotvořit malbou. Tak jsem namalovala na již vyřezaný korbel s pivem bohatou pěnu na pivečku s oroseným půllitrem. Olejem samozřejmě.

A nyní mohu začít malovat na šepsované plánto. Hodně jsem přemýšlela o námětu. Protože posvícení je slavnost, která v sobě spojuje prvky církevní, světské, rodinné I obecní, vzala jsem tento námět za svůj. Namalovala jsem ty prvky církevní, světské a obecné do jedné kompozice. Ruce lámajíc chleba, kalich s vínem a hroznové víno s listy a šlahouny. Celou kompozici jsem vytvořila v bordó barevné ploše.   

Řezbáři se po čtyři dny věnovali svým sochám. Bylo krásné slyšet zvuky každého nástroje při vzniku soch. Každý kumštýř měl již připravený námět a tesal a sochal. Nikdo nezahálel. Rychle na oběd a potom zpět na značky sochat daný motiv. Kumštovali jsme do sedmé hodiny večerní. Potom následovaly tři vernisáže výstav, v centru dění “Inkubátoru”, v galerii “Vincůch” a v galerii gymnázia Valašské Klobouky.

Bylo na co se dívat. OPRAVDU. Na gymnáziu nám ještě promítli film z letitého kumštování, asi 6 ročníků, který vytvořil a přivezl pan Jiří Kubricht, z jeho fotodokumentace byla velmi pěkná výstava, jedna z těch tří.

Ukázka řezbářského umu v praxi. Tolik zajímavých soch bylo i tento ročník valašského kumštování 2023 k vidění. Prostě tam musíte být a vidět to klání. NÁDHERA

S paní Evou Jeřábkovou, manželkou pana Jeřábka, valašský to umělecký mistr řezbář, keramik i malíř. Obraz v procesu malby. Byl to nádherný čas, plný dojmů, emocí, nápadů a inspirace. Mám to moc ráda. Příjemní lidé, úžasná atmosféra, bohatý program zajištěný organizátory kumštování. Tak to prostě je.

Velmi pěkně se o všechny kumštýře organizátoři postarali. Ubytování pro nás bylo zajištěno jako každý rok na internátu gymnázia Valašské Klobouky. Tento rok jsem nechala svou fenku doma. Psi na internát nesmí. Vzpomínám si, jak obtížně jsem hledala v den příjezdu minulé kumštování 2022 nocleh. Nakonec jsem to vychytala, dali mi malou světničku na Kosence. Odkaz na článek zde >>                                         

Vynikající obědy a večeře každý den, mňam.

Stejně jako předchozí roky jsou i letos vyhlášeny soutěže “Sochy do města” a “Obrazy do města”. Řezbáři budou vyřezávat sochy na téma: Hody na Valašsku. Tyto sochy budou návštěvníky hodnoceny a ta s největším počtem hlasů bude zakoupena a trvale umístěna na náměstí ve Valašských Kloboukách. Malíři pak mají stejné zadání a téma. Oceněný “Obraz do města” je pak umístěn na radnici, úřadu města Valašské Klobouky.

Letošní vyhlášení vítězů soutěže “Sochy do města” a “Obrazy do města” mělo krásný umělecký dojem. První místo v soutěži “Obraz do města” získala mladá nadějná malířka Verunka Blahutová z Vyšní Lhoty. A za “Sochu do města” dostal ocenění prvního místa Martin Naňák z Valašských Klobouk.

vítězný „Obraz do města“

Tak letošní valašské kumštování 2023 završila další krásná umělecká díla soch, která budou zdobit chodníky a trávníky Dolního a Horního náměstí ve Valašských Kloboukách.  

Organizátoři nezapomněli ani na děti. Připravili pro ně koutek malování, kde se mohli úspěšně předvádět v malbě. Určitě zajímavé téma k zamyšlení.

Velké gratulace všem zúčastněným kumštýřům valašského kumštování roku 2023.

Zkušenosti z kumštování Valašské Klobouky
na valašském kumštování 2023
Jmenuji se Eva Dudová. Mám mnohaleté zkušenosti s olejomalbou na plátno. „ Z hůry dáno“ malovat. Jsem samouk, zdědila jsem geny. Svou tvorbu pro své klienty rozvíjím neustále dál. Je mnoho žánrů, které můžete se mnou obsáhnou. Namalovat můžete cokoliv a malovat na cokoliv. To vše vás naučím. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. http://eva-dudova.cz/ochrana-osobnich-udaju/