NEJLEPŠÍ PŘÍTEL

Skotsko PLENÉR v Arbroath 2023

Zdravím přátelé umění a kumštu. Někdy v březnu 2023 jsem se rozhodla malovat v plenéru a využila jsem synovu nabídku pozvání, přiletět do skotského Arbroath. Přišlo mi vhodné malovat zrovna tam skotskou krajinu. Vždy je to pro mě výzva. odkaz na článek zde >>

Už v dubnu jsem rezervovala letenky tam a zpět. Zpáteční byly  velmi cenově výhodné. A tak jsem 20. června 2023 odletěla do Skotska za synem. Nebyla jsem tam 5 let a za tu dobu se mnohé předpisy a instrukce změnily. Povím vám jak.

V Praze na letišti Ruzyně jsem dala kufr na odbavení. Tam se zjistilo, že má skoro 5 kg navíc, než jsem zakoupila online s letenkou. Slečna u přepážky byla velmi vstřícná. Doporučila mi kufr přebalit. Mé zavazadlo mělo ještě 11,80kg, ale to už slečna neřešila, viděla mou vyděšenou tvář a stres. Řekla, ať si příště kufr zvážím, předejdu nepříjemnostem a pustila moji bagáž do odbavení.

Uf, to jsem si oddechla. V kufru dvě láhve sirupu bezového a pampeliškového a medvědí pesto. To jsem přece nemohla z kufru vyhodit. Raději jsem vytáhla část oblečení a štětce na malování. Olejové barvy mi slečna doporučila nechat v kufru (četla jsem v pokynech jen do 50ml !!!).

Následně projdete turniketem, kde přiložíte palubní lístek, raději vytištěný, upozorňují letecké společnosti. Potom pas na další čtečce. Následuje foto vaší osoby, kdy si stoupnete na chodidla na značkách. Potom jste O.K. a jdete do Duty free. Pokud máte dostatek času, můžete koukat, nakupovat, zajít na toalety nebo si dát něco k snědku, kávičku.

Gate byl dobře na informačních tabulích označený, nemusela jsem mít obavy, že můj Gate odletu společnosti RYANAIR nenajdu. JE VHODNÉ CEDULE ČÍST. Nezabloudíte.

Letecká společnost RYANAIR měla 1,5 hodiny zpoždění. To se mi nikdy nestalo. Později vysvětlím. Do Edinburghu jsem přiletěla se zpožděním. Podobné odbavení, jako v Praze. Vše elektronicky řízeno přes turnikety online. Jenom notebook byl přísně podrobený scanerem. Bylo dost pozdě a byla mi zima. Převlékla jsem se do teplého. Když jsem vyšla z letiště, zjistila jsem, že můj operátor mi nedovoluje volat ani posílat sms.

 Anglie a Skotsko již není v EU, a tak jsem si nezajistila roaming u svého operátora. Chyba. To si hned neuvědomíte. Co teď? Duchapřítomnost mě nenechala na holičkách. Čekala tam na místní autobus jedna paní z letadla a tak jsem se zeptala, zda-li mi pomůže. Ochotně mi půjčila mobil a já se tak mohla spojit se synem, který na mě už 1,5 hodiny čekal poblíž letiště na benzince.

První ranní kávička už v Arbroath u syna v domku se zahradou. Jak mi chutnala!!! První nadechnutí čerstvého vzduchu Skotska. Bylo docela příjemně. Tady se každý den mění počasí hned 4x. Ráno je sluníčko, za hodinu jdou mraky, potom se silným větrem přijde déšť. Ten ustane a vysvitne sluníčko kolem poledne. V tu dobu je nejtepleji, někdy až ostré slunce sežehne během chvilky vaši tvář. Potom přijdou zase mračna a prudce se ochladí.

Někdy ještě v šest večer můžete posedět na zahradě a slunce vás opálí. Ve Skotsku je léto jen pár dní, snad týden, a ten jsem si užila. Jindy je počasí ten den úplně naopak. Každý den je počasí jiné, velmi proměnlivé. Některé dny pršelo již od rána a vyčasilo se až večer. Tady ve skotském Arbroath den končí až ve 23:00. Pořád je ještě světlo. To je tím, že město leží hodně severně k pólu.

I zatopit jsme museli. Doma i venku. Syn si vzal týden dovolenou, tak jsme se podívali k moři, zajeli na jahody, které pěstuje jeho Boss a mohli jsme si jich natrhat … Pěstují se tady na velkých plantážích, chráněných plátěnými stany. Při těch povětrnostních podmínkách zde je to nutné. Byli jsme 2x v lese nasbírat hřiby.

Tady rostou samé praváky, synály, poddubáky, hřiby travní, křemenáče a kozáky. Samozřejmě i jedůvky. Ty jsem nesbírala. V lese dostanete velkou dávku energie. Nabije vás a domů jedete akční jako baterky. Super. K večeři smaženice s vejci, další hříbky do polévky a na sušení.

Před 16 léty jsem zde měla výstavu v galerii místní knihovny v Arbroath. Syn mi pomohl ji domluvit.  Zbyla nějaká plátna u něj doma, a tak jsem hned namalovala v plenéru část krajiny. Trošku bylo větrno, a bez stojanu jsem si musela plátno držet. Ale dílo se podařilo. Ještě jsem po úvaze doplnila pár tahy celou krajinu, ve spodní části plátna. Odkaz na příběh čtěte zde >>

Byla neděle a tamní zvyk obyvatel je zajít na „blešák“. Zde nakoupíte vše potřebné za „babku“. Tak jsem chodila od stánku ke stánku a hledala nějaké obrazy, plátna. Zeptala jsem se, kde je mohu koupit, jsem malíř a chci malovat zdejší krajinu. Jeden muž mi vysvětli, kde plátna nakoupím. Hned jsem mu vtiskla vizitku, aby se podíval na web, Facebook/Meta a IG.

Objednala jsem nějaká plátna v Dundee a zajeli jsme je se synem koupit. Když jste zakoupili hned 3, dostali jste jedno plátno zdarma. Výhodná koupě.

Pátý den mého pobytu se ten muž z „blešáku“ ozval s požadavkem namalovat jeho dvě kočky. Ale na jedno plátno. Není jednoduché malovat dva objekty na jeden formát. Musíte dobře rozvrhnout, jak kočky umístit do formátu. Jejich velikost, podobu, barevnost, oči, prostě celkovou koncepci. Majitel každou vyfotil samostatně a v jiném prostředí. PROČ? Protože se nesnáší.

tak vypadají a jsou si podobné

Hned jsem se pustila do dalšího námětu malby. Symbolem Skotska je bodlák. To jsem nevěděla, syn mi poradil, ať jej namaluji. Tak vznikl další obraz zajímavý svým barevným pojetím. Už jsem ve webinářích uváděla, jak můžete jednoduše namalovat motiv i VY. Minimalisticky. Tady je.

Většinu času jsem věnovala svému projektu a vám, milí čtenáři, přátelé umění a kumštu, kteří se zajímáte o malbu. Napsala jsem průvodce nebo-li příručku ZDARMA ke kurzu malování online „Malujte se mnou“. Mnozí si ji stáhli a přečetli, odkaz zde >> Děkuji za zpětnou vazbu od mnohých. Vážím si toho.

Čekají nás příjemné dny, provázené pocitem radosti z dovolených. Každé namalované dílo, k němuž přiložíte ruku, se bude dařit a také potenciál do budoucna bude slibný.

Po delší době si mohu vydechnout a užívat si dílčího vítězství. Hezké pocity zde ve Skotsku načerpám do zásoby. Několikrát jsem seběhla dolů od synova domku téměř až do města Arbroath. Je to asi 6 – 7 km tam a zpět. Cestou jsem potřebovala nafotit krajinu v jiných lokalitách. Měnila se před očima každý den, protože dozrávala pole s obilím a kvetly právě brambory.

Někde je již posečeno a sklizeno. Brambory krásně kvetou lila fialkovou barvou. Nádhera. Každý den je farmář kropil vodou. Umístili do pole kontejnery s vodou a samo otáčecím systémem je zavlažovali. Zajímavé to vidět a vědět.

Jednu neděli jsme si udělali výlet do míst, kde se nacházely rybníky, menší hotel a menší posezení pro návštěvníky. Byl opravdu nádherný den, moc nefoukalo a bylo krásně teplo. Viděla jsem kachny, které se hemžily kolem turistů a dožadovaly se něčeho k snědku. Jsou tak zvyklé, lidé je rádi krmí.

Ta velká vodní plocha patří také labutím s mladými. Připomíná mi ty rybníky poblíž Ostravy, na Vrbici.

Nafotila jsem ještě závěr naší procházky po rybnících. Oba záběry jsou velmi zajímavé, někdy mohu namalovat, mám ráda atypická plátna. Tak až někdy. Naše doba odpočinku byla vždy v neděli. Těšila jsem se na ni, protože syn pracuje 6 dní v týdnu a neděle je relax.

Připravíme oheň. Je potřeba jít na dříví do blízkého lesa Bosse, syn má domluveno, že tak čistí les od klestí a spadaných větví. Ten les byl něčím kouzelný. Bylo mi v něm moc krásně, jak pocitově, tak na duši. Určitě bych našla mnoho pěkných záběrů k malbě lesa. A synův nový pes Rony si tam mohl pěkně zařádit, číhat u každé nory na zajíčky. Bylo fajně.

Připravili jsme dříví na oheň a grilovali vepřové steaky, domácí vyuzenou klobásu, domácí chléb. Zeleninový salát a pívečko. Pravda trochu silný vítr, ale do večera se udělalo pěkně, už tolik nefoukalo. Slunce bylo ještě ostré až pálilo.

Také je poblíž mnoho lesů, kde můžete venčit psy nebo jen tak chodit na procházky. Relaxovat. Vnímat všemi smysly ten nádherný výhled uvnitř i vně lesa. Úzké pěšinky, po kterých jdete. Častá setkání s místními farmami na prasata, která tu mají svoji lokalitu, přístřešky, výběh, kde se mohou rochnit v blátě, kalužích po dešti. Skotsko je zemědělská oblast se vším tím chovem domácího zvířectva a zemědělských plodin.

Dostávala jsem pravidelné zprávy z domova ohledně mého pejska. Uběhly 3 týdny odloučení a začala tesknit. Jeden den nežrala. Jenom ležela a o nic neměla zájem. I když byla se synovým pejskem společně v domácnosti. Nežrala i 4 dny a to už bylo znát na její psychice. Zhubla kilo a půl. Plakala jsem, když jsem viděla video, jak teskní. Nemá zájem o jídlo a je apatická.

Přebukovala jsem letenku. Nebylo možné v Arbroath u syna déle pobývat. Co jsem namalovala v plenéru jsem namalovala, a teď rychle domů. Už mi tam nebylo dobře.

Na letišti stres. Nelétám každý měsíc a tak jsem hledala odbavení mého zavazadla, podobné, jako na letišti v Praze ( při odbavení z Prahy do EDI je kasa s nápisem EDINBURGH, tedy městem, kam zavazadlo letí). Pochopila jsem, že to má každá společnost a město jinak. Musela jsem najít k odbavení leteckou společnost Ryanair, se kterou letím. Mnoho lidí, mnoho cestujících ve 04:00 ráno. Neuvěřitelné, kam se všichni lidé pořád přesunují. Ale je přece doba dovolených.

Stojím ve frontě na odbavení zavazadel letecké společnosti Ryanair. V Edinburghu musíte hledat leteckou společnost RYANAIR, ne město, kam letíte. Jde to poměrně rychle. Můj let je na 05:50 jejich času, tedy GB/ Skotska. Za pět let se hodně změnilo. Mají samo obslužný systém, váhy a scaner ( podobné jako samo obslužné kasy v Tescu), nejdříve postavíte zavazadlo na váhu a přiložíte pas pod čtečku. Zkontroluje, zda-li nemá zavazadlo nadváhu a vyjede vám celý pás samolepky čtecího kódu se všemi informacemi letu. Ten přilepíte kolem madla kufru. Uf, jdu dál a dávám kufr na běžící pás společnosti Ryanair.

Jdu po schodech do 1.patra, kde je odbavení pasažérů. 4 fronty !!! Když přijdu na řadu, berou mi můj pracovní notebook, krom běžného přejetí notebooku scanerem, mi říká úřednice NĚCO anglicky. „I donť understand“. Vypadne ze mě. ÚŘEDNICE kontroly velmi rychle mluví a polyká koncovky naučené řeči. Nakonec odchází s mým notebookem někam dozadu. Zachvátila mě panika a stres. KAM JDE ? Ztratila jsem ji z dohledu, zapomněla jsem ji sledovat.

Nakonec vidím svůj notebook v přepravce. Jsem si vydechla. Můj notebook museli ještě dát pod rentgen, z bezpečnostních důvodů, abych tam náhodou neměla bombu. To jsem se vyděsila k smrti. Hlavně, že mi ho vrátili a mohu pokračovat do zóny Duty Free.

Hledám svůj Gate. Mám na palubním lístku 1A. Nikde však 1A nevidím. Zmocnila se mě opět panika. Jak hloupě to mají popsané. Někde daleko vzadu po levé straně od příchodu vidím teprve číslice 1 – 6 . Zatím žádné 1A. Jdu tím směrem. Potkám lidi, kteří to také hledají. Teprve až jsem téměř u vstupu – Gatu, vidím rozdělení na Gate 1A, Gate C a Gate F. Je 05:09 a já jsem si konečně sedla po tom maratonu.

Za 10 minut otevírají Gate 1A, kterým se posunuji do zasklené chodby směr plocha letiště. Čekáme, až letušky dají pokyn nástupu do letadla. Mám zadní dveře. Let proběhl skvěle, snad jsem si i zdřímla. Slíbila jsem vám, proč měl můj let společnosti Ryanair 1,5 hodiny zpoždění z Prahy, zde je vysvětlení.

Na hlavní nádraží Praha jsem přijela Exbusem přímo z letiště a šla si kopit jízdenku na vlak. Nejblíž byla kancelář RegioJet. Byla jsem tak hladová, myslela jsem, že od hladu špatně vidím. NE !!! Koupila jsem poslední místo ve vlaku společnosti RegioJet, které bylo volné, a to v dětském kupé pro rodiče s dětmi.

Nemohla jsem tomu uvěřit. Nakonec mi to bylo jedno ( s dovolením pasažérů jsem si vyfotila to dětské kupéčko ). Dívala jsem se na pohádky. Sledovala děti, jak má každý laptop, i-phone ….

Byla jsem vděčná za trochu kávy a minerální vodu, kterou hosteska podávala cestujícím v ceně jízdenky. To jsem při cestě IC – ČD do Prahy neměla a v mém kupé seděl ne příliš čistý starší pán. Sedla jsem si do jiného kupé. FUJ !

Konečně v Ostravě na hlavním nádraží. Šla jsem rychle, abych byla co nejdříve se svým pejskem. To setkání bylo dojemné. Když mě viděla a slyšela, zvedla hlavinku a dlouho jsme plakaly. Druhý den jsme šly do parku a na veterinu se zvážit. Do 3. patra ten den šla 2x tam a zpět už sama. Nemusela jsem ji nosit. Trošku se jí třepaly nožky, ale už je v pořádku, vrátila se jí chuť k jídlu a běhá všude za mnou. Už jen spolu. Odpustila mi.

Děkuji za vaše likes a zpětnou vazbu. A jaké máte zkušenosti z cestování leteckou dopravou vy? Sdílejte své postřehy, námitky, informace z cestování na www.evadudova.cz

Jmenuji se Eva Dudová. Mám mnohaleté zkušenosti s olejomalbou na plátno. „ Z hůry dáno“ malovat. Jsem samouk, zdědila jsem geny. Svou tvorbu pro své klienty rozvíjím neustále dál. Je mnoho žánrů, které můžete se mnou obsáhnou. Namalovat můžete cokoliv a malovat na cokoliv. To vše vás naučím. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. http://eva-dudova.cz/ochrana-osobnich-udaju/