PŘÍBĚHY MALUJE ŽIVOT SÁM

Krásný den přátelé umění a kumštu.

Připomenu zde předchozí  článek mého blogu, to abych navázala na spojitost a význam těch dvou akcí. Byla jsem na sympoziu Valašské Klobouky 2022 oslovena jednou paní. Vzpomínám si, že již dříve jsme se setkaly. V roce 2021 tamtéž, ve Valašských Kloboukách při sympoziu. Jmenuje se Jaroslava Pelikánová. Požádala jsem ji, zda-li by mi mohla pořídit z toho kumštování nějakou fotodokumentaci. A tak jsme se osobně setkaly ještě jednou v tomto období horkého léta. roku 2022.

Paní Jaroslavu Pelikánovou zaujal obraz „valašská svatba“, který získal 1. cenu v soutěži „Obraz do města“. Ano přátelé, již jsem to uvedla v předchozím článku mého blogu „Děkuji, že jsem tam mohla být“. Kdo chce, může se k němu vrátit, aby navázal na spojitost s článkem „ Příběh života panenky“. Odkaz zde >>

Paní Jaroslava Pelikánová měla záměr. Byla nadšená z obrazu „valašská svatba“ natolik, že mne požádala, abych sdílela její vizi s paní sběratelkou Alenou Dynkovou, která je autorkou těch panenek. Tedy přesně ruční výroby komplexně. Přijala jsem pozvání osobně se s těmito kreativními dámami setkat. Pro mě setkání přínosné jak z hlediska lidského tak profesního. Paní Jaroslava Pelikánová mě požádala, zda-li bych pro ně namalovala ve stejném pojetí modrotisku jejich představu dvou postav v pohybu ve valašském kroji.

Byly jsme se podívat na pronajaté prostory, kde budou panenky ve Valašských Kloboukách vystaveny pro návštěvnost. Vyměřily jsme výšku a šířku napínacího rámu plátna šeps. Zadání znělo namalovat dva obrazy 42x60cm v modrotisku s výjevem ogárka v kroji s valaškou a cérenky v kroji s šátkem v ruce, copy, věnečkem.

 VÝZVY JSOU DŮLEŽITOU MOTIVACÍ

Zpáteční cestou do Ostravy jsem zajela shlédnout jedinečnou a jedinou výstavu „Příběh života panenky“ do Holešova na zámek. Výstava prostě úžasná a profesionálně ztvárněna. Tolik ruční práce a tolik panenek 250 snad, já to nepočítala. Každá jiná, každá v jiném kroji, každá od miminka v kočárku, kolébce po stařenku s kolovrátkem jedinečná a jediná. A ty kočárky, kočáry, tkalcovské stroje, kolovrátky, slunečníky, lyže, prostě jako živé. Tato expozice má 250 exemplářů a zaslouží si jít do světa.

Paní sběratelka Alena Dynková a její panenky si prostě cestu najdou. V to věřím. Je to vášeň záliba v ruční výrobě panenek. Ano VÁŠEŇ. Expozice má profesionální aranžmá ve třech sálech 1.patra zámku Holešov. Má vysokou úroveň. V zámecké zahradě zámku Holešov jsem se prošla a přemýšlela o té výstavě. Byla jsem tak nadšená, musela jsem si sednout na kávičku v zámecké restauraci a přemýšlet. Pejsek dostal misku s čerstvou vodou, neboť voda v nádržích v zahradách zámku byla kalná. Únava mě přemohla.  

Cestou do Ostravy jsem si utřídila myšlenky, a že jich bylo … Příprava zakázky dvou pláten je pro mě výzvou, jako každá zakázka. Podle zadání jsem si načrtla, připravila skicu obou námětů. Drobné korektury byly akceptovány a čekala jsem jen na atypickou výrobu pláten 42×60 cm. Konečně jsou vyrobená. Výtvarné centrum Chagall v Ostravě je připravilo. Tak hurá do procesu malby.

V Kurzu malování online se v jedné lekci věnuji právě této zajímavé malbě. Dlouhou dobu (od roku 1991) jsem se živila na „volné noze“ užitou grafikou. Odkaz na https://evadudova.cz/moje-zacatky-podnikani/

https://evadudova.cz/proc-jsem-se-rozhodla-psat-blog/

A to ztvárnění návrhů pro užitou grafiku, design, interiéry mi zůstalo dodnes. Mohu tak čerpat z nesmírné studnice nápadů a návrhů svých vlastních a přenést do malby. Technika samotné malby je velmi jednoduchá. To jsem popsala na webináři „Jak dosáhnout jednoduché malby, aniž byste použili náročné techniky“. Je to vlastně inverze nebo-li negativ, který jsem hodně v užité grafice používala.

Nejdříve jsem podle zadání nakreslila skicu cerenky a ogarka. Podle skici jsem se držela tématu. Důležité vědět. Namaluji celé plátno (v daném případě pařížskou modří) a ještě za mokra vstupuji do plátna lineární malbou zinkovou bělobou. Ogarka v kroji valašském. Podle připravené skici. Samotná malba je v podstatě o dvou barvách, ale pokud malujete za mokra, barvy se prolínají do dalších tónů a půltónů. Úžasné. Tak vzniká první ze dvou zadání pláten. Vystihnout tu kresbu, skicu, vizuálně přenést a správně umístit do formátu, proporce postavy, pohyb, detaily. To vše si kladu za důležité při prvních tazích štětcem. Postupuji rozvážně. Drobné korektury jsou namístě. Přidávám modrou tam, kde je potřeba vyjádřit hustotu barvy.

Dám si jeden den odpočinek, abych se naladila na druhé plátno. Mezitím píši tento článek na blog. Je o čem přemýšlet. Můžete se vrátit k článku na blogu https://evadudova.cz/dekuji-ze-jsem-tam-mohla-byt/ kde můžete číst o inverzní malbě na plátno. Zmínka je i v e-Booku na webu https://evadudova.cz/ebook-kniha/  , která přináší kopec hodnotných informací a motivaci pro každého.

Tak pokračuji druhým plátnem zadání, a to je cérenka v kroji valašském. Podle skici, kterou mám před sebou. Namaluji celé plátno pařížskou modří, tak aby plátno působilo flekatě ( to byl požadavek ). A za mokra vstupuji jednoduchými tahy štětcem lineárně na plátno. Siluetu postavy v pohybu zachytím dopředu promyšlenými tahy. Zdá se to být jednoduché. Musím hodně přemýšlet o proporcích siluety, pohybu, prostoru, který mi vymezuje plátno napínacího rámu 24×60 cm.

Přemýšlím o celé expozici panenek znovu. Kolik práce a úsilí autorku Alenu Dynkovou stojí její VÁŠEŇ. Znovu a znovu si prohlížím fotky z výstavy v zámku Holešov. Přeji si, aby výstava panenek našla nejenom místo ve stálých prostorách KD Valašských Klobouků, ale dostala se do většího povědomí návštěvníků. Poslední korektury cérenky jsou hotové a drobné detaily vypilované. Zakázka je hotová, připravená k předání.

Přátelé, dostala jsem pozvání na plenér studentů gymnázia Valašské Klobouky, profesorem Jirkou Ročákem. Jedu, je to pro mě VÝZVA. A po cestě do hájenky Brumov/Bylnice předám ta dvě plátna, obrazy cérenky a ogarka paní Jarce Pelikánové, která je kmotrou panenek paní sběratelky Aleny Dynkové.

Děkuji všem, kteří jste přečetli článek za likes a zpětnou vazbu. Budu se na vás těšit při dalším Webináři z plenéru, který chci živě vysílat začátkem září, kdy budu na plenéru v Brumově/Bylnici se studenty a profesorem Jiřím Ročákem.

NOVÁ FORMA ON-LINE VÝUKY V SOBĚ PŘINÁŠÍ VELKÉ MOŽNOSTI PRO ZÁJEMCE O KURZ MALOVÁNÍ Z CELÉ REPUBLIKY, VZDÁLENOST NENÍ PŘEKÁŽKOU.

všem kteří čtou tento příběh děkuji za like

Jmenuji se Eva Dudová. Mám mnohaleté zkušenosti s olejomalbou na plátno. „ Z hůry dáno“ malovat. Jsem samouk, zdědila jsem geny. Svou tvorbu pro své klienty rozvíjím neustále dál. Je mnoho žánrů, které můžete se mnou obsáhnou. Namalovat můžete cokoliv a malovat na cokoliv. To vše vás naučím. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. http://eva-dudova.cz/ochrana-osobnich-udaju/